Mide Fıtığı

Mide fıtığı, midenin diyaframdan dışarı çıkmasıdır. En yaygın tip, midenin bir kısmı hiatustan (diyaframdaki göğüs ve karın boşluklarını ayıran açıklık) kaydığında ortaya çıkan hiatal hernidir. Diğer mide fıtıkları türleri arasında diyaframın evantrasyonu (tüm midenin diyaframdan dışarı çıktığı nadir bir durum) ve paraözofageal herni (mide ile yemek borusu arasındaki bağlantıda midenin bir kısmının yukarı doğru hareket etmesine izin veren bir yırtılma veya zayıflık) bulunur.

Mide fıtığı belirtileri

Fıtığı olan çoğu insanda herhangi bir semptom görülmez. Bununla birlikte, bazı insanlar aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşayabilir:

  • Mide bölgesinde ağrı veya rahatsızlık
  • Doku şişkinliği veya mide bölgesinde bir yumru mide
  • Bulantısı (bulantı) veya kusma
  • İştah kaybı
  • İshal veya kabızlık

Mide fıtığına ne iyi gelir

Birçok farklı fıtık türü vardır ve her birinin tedavisi değişebilir. Bazı durumlarda fıtığı düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Bazı insanlar, özellikle herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissetmiyorlarsa, ameliyat olmakta tereddüt edebilirler. Mide fıtığının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Lif bakımından zengin meyve ve sebzeler gibi bağırsak sağlığınız için iyi olan yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca işlenmiş etler ve şekerli içecekler gibi iltihaplanmaya neden olduğu bilinen yiyeceklerden de kaçınmayı deneyebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak, bağırsaklarınızı sağlıklı tutmanın ve mide fıtığının gelişmesini önlemeye yardımcı olmanın bir başka iyi yoludur.

Mide fıtığına neden olur

Fıtık, bir organın veya vücudun bir bölümünün, normalde onu içeren kas veya dokudaki bir açıklıktan dışarı çıkmasıdır. Çoğu fıtık karında oluşur, ancak vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilirler. Mide fıtığı, midenin bir kısmı diyaframdaki bir açıklıktan içeri ittiğinde ortaya çıkan bir fıtık türüdür. Mide fıtığının en yaygın nedeni mide çevresindeki kaslardaki zayıflıktır.

Mide fıtığı nasıl geçer

Mide fıtığından muzdarip milyonlarca insandan biriyseniz, nasıl tedavi edeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Herkese uyan tek bir cevap olmasa da, semptomları hafifletmeye ve hatta fıtığı iyileştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Yardımcı olabilecek bir şey egzersizdir. Egzersiz yapmak, karnınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir ve bu da fıtığın kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir. Yapabileceğiniz başka bir şey de sağlıklı yiyecekler yemektir. Lif oranı yüksek gıdalar bağırsaklarınızın düzgün hareket etmesine yardımcı olabilir ve bu da mide fıtığının bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Son olarak, fıtık şiddetli ağrıya veya başka sorunlara neden oluyorsa bir doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Bir doktor genellikle fıtığı iyileştirmeye yardımcı olmak için ilaç veya ameliyat reçete edebilir.

Mide fıtığı nasıl anlaşılır

Mide fıtığının en sık görülen semptomu ağrıdır. Ağrı sabit veya aralıklı olabilir ve ağır nesneleri kaldırdığınızda veya zorladığınızda kötüleşebilir. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz. Diğer semptomlar karında şişlik veya yumru, ishal, kabızlık ve idrar kaçırmadır. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, teşhis ve tedavi için doktorunuza görünün.

Doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi soracaktır. Daha sonra, kadınsanız pelvik muayeneyi de içeren bir fizik muayene yapacaktır. Muhtemelen ultrason veya BT taraması da dahil olmak üzere fıtığı teşhis etmeye yardımcı olacak bazı testler isteyecektir. Fıtık, bağırsağın tıkanmasına neden olacak kadar büyükse, doktorunuz gastrointestinal sisteminizin şeklini ve işlevini değerlendirmek için bir baryum yutma çalışması da isteyebilir.

Mide fıtığı elle belli olurmu

Evet, fıtık elle tespit edilebilir. Fıtığın özelliği olan şişkinliği veya yumruyu hissetmek mümkündür. Herhangi bir şüphe varsa, tanıyı doğrulamak için bir doktora danışılmalıdır.

Mide fıtığı ameliyatı

Mide fıtığı ameliyatı, mide fıtığını düzeltmek için kullanılan bir prosedürdür. Bu tip fıtık, midenin diyaframı ittiğinde ortaya çıkan midede bir şişkinliktir. Ameliyat karında bir kesi yapılarak diyaframdaki kusur onarılarak gerçekleştirilir.

Mide fıtığı için tavsiyeler

Midenizde ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, bunun nedeni mide fıtığı olabilir. Fıtık, bir organın veya dokunun, onu yerinde tutan kas veya dokudaki zayıf bir noktadan itmesinin sonucudur. Birçok farklı fıtık türü vardır, ancak en yaygın olanı mide fıtığıdır.

Mide fıtığı teşhisi konulursa, ağrı ve rahatsızlığı gidermek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. İlk olarak, daha küçük öğünler yemeye çalışın ve yağ veya lif oranı yüksek gıdalardan kaçının. Ayrıca ağır cisimleri kaldırmaktan ve yorucu aktiviteler yapmaktan kaçının. Ağrı şiddetliyse, semptomları hafifletmeye yardımcı olması için ilaç almanız gerekebilir.

Midenizde ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız, bunun nedeni mide fıtığı olabilir.

Paylaş