Mide Balonu Zonguldak

Mide balonu işlemi, ameliyatsız obezite tedavileri arasında uygulanması kolay ve etkili bir işlem olarak göz önüne gelmektedir.

Obezite, ülkemizde ve dünyada son yıllarda sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun tedavi edilmediği sürece fiziksel rahatsızlıkların yanında daha ciddi sistemsel sorunlara da yol açmaktadır.

İlerleyen tıbbi gelişmelerle birlikte obeziteye karşı bir savaş açılmış ve sürekli yeni tedavi yöntemleri denenmeye başlanmıştır. Bu alternatif tedavilerden biri de son yıllarda giderek popülerleşen “mide balonu” işlemidir.

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri içinde yer alan mide balonu işlemi Zonguldak ilinde Op. Dr. İlhan Taşdöven tarafından başarıyla yapılmaktadır. Bu yazıda mide balonu işlemiyle ilgili bir çok konuya ulaşabilirsiniz.

Mide Balonu İşlemi Nasıl Kilo Verdirir?

Daha önce sadece ön tedavi olarak kullanılan mide balonu; obezitenin yaygın bir hastalık haline gelmesiyle birlikte artık temel tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Obezite uzmanları tarafından kilo vermek için tavsiye edilen mide balonu, midenin iç hacmini küçültmek için kullanılır ve oldukça kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Hastanın çok fazla yemek yiyememesini, bu sayede güvenli bir şekilde kilo vermesini amaçlayan mide balonu, iştahı diğer insanlara göre daha açık olan kişilerde tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur ve mideyi küçültme etkisine sahiptir. Birçok hastanın tercih ettiği mide balonu sayesinde var olan fazla kiloların verilmesi sağlanıyor. Çünkü mide balonu tokluk hissi yaratıyor ve beslenmesine dikkat eden kişi hızlı bir şekilde fazla kilolarından kurtulabiliyor.

Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir?

Hastanın mide balonu için uygun olup olmadığının tespiti için yapılan bir dizi test ve tetkiklerden sonra mideye, yemek borusu ve bağırsak gibi önemli organlarda yara veya polip benzeri sıkıntılar yoksa mide balonu yerleştirilebilir. Mide balonu uygulaması son derece ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. Hastada hamilelik, emzirme, gastrit ya da ülser gibi durumlardan herhangi biri varsa hasta, mide balonu işlemi için uygun olmayabilir.

Doktorunuz muayene ve testlerden sonra uygulamaya uygun olduğunuza karar verirse işlemden 8 ila 12 saat önce beslenmeyi kesmenizi isteyecektir. Rutin bir muayeneden sonra damar yolunuz açılır ve işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissetmemeniz için vücudunuza ilaç enjekte edilir. EKG, akciğer filmi gibi değerlendirmelerinizden sonra anestezi ile görüşülür ve hasta yarı baygın hale getirilerek uygulamaya başlanır.

Yutak borusu kısmına uyuşturucu ilaç enjekte edilmesinin ardından mide ve ince bağırsağı incelemek için ağızdan endoskop cihazı gönderilir. Jel sürüldükten sonra mide balonu mideye yerleştirilerek içerisine olası bir durumda hastanın idrarına renk karışabilmesi ve doktoruna danışabilmesi için mavi renkte bir sıvı enjekte edilir. Bu olası durumlar; balonun patlaması, sönmesi yâda etkisini yitirecek durumlara maruz kalmasıdır ve bu durumlarda endişe duyulmasına gerek yoktur. Balon mideye yerleştirilip şişirildikten sonra endoskop cihazı mideden çıkarılır ve işlem tamamlanmış olur.

Bu İşlem İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Vücudu ve sağlığı tehdit etmeyen maddelerden yapıldığı için yan etkileri az ve kontrolleri kolay yapılan endoskopik mide balonu işlemi ameliyatsız obezite tedavileri arasında oldukça önemli ve başarılı bir uygulamadır. Kilo vermek birçok faktöre bağlı olduğu için doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz sürece mide balonu işlemi ile yaklaşık 15-20 kilo kadar kilo verebilirsiniz.

İdeal kilonuza ulaşmanıza yardımcı olacak bir yöntem olan mide balonu işlemi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Fizyoterapistlerden alacağınız yardım ve dengeli beslenme ile birlikte mide balonu işleminden çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Endoskopik Mide Balonu İşleminin Avantajları

Kilo verebilmek için lezzetsiz yiyeceklerle beslenmeye çalışan ve haftalarca aç kalan kişiler bir süre sonra bu yöntemlerle başarısız oluyor ve birkaç farklı denemenin ardından tamamen pes ederek eski yeme alışkanlıklarına geri dönüyor. Bu durum da kişilerin, verdiği kiloların yanı sıra daha fazla kilo alarak bizlere başvurmalarına neden olabiliyor. Sanıldığı kadar zor olmayan kilo vermenin altında yatan genetik ve biyolojik pek çok faktör olduğunu da bilmekte fayda var. Öncelikle kilo verilememesinin altında yatan nedenin ne olduğunu bilmek gerekir. Eğer ki kilo vermeniz için bir engel yok ve hala kilo veremiyorsanız endoskopik mide balonu uygulaması ile kolay bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ortalama 6-7 ay içerisinde ideal kilonuza kavuşmanıza yardımcı olacak silikon yapıdaki mide balonu işleminin sağlığınıza hiçbir zararı yoktur. Sindirim ve boşaltım sistemine de faydası olan mide balonu işlemi ile çok sık yeme alışkanlığınız son bulur ve böylece kilo vermeye başlarsınız. Mide balonu işlemi sadece hızlı kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insülin direncinizi de düzenler.

Op. Dr. İlhan Taşdöven Kimdir?

Paylaş